Styrelsen för Nyfosa AB ("Nyfosa") har beslutat att utnyttja bemyndigandet avseende förvärv av egna aktier från Nyfosas årsstämma som hölls den 6 maj 2025. Syftet med beslutet om förvärv av egna aktier är att anpassa bolagets kapitalstruktur för att på ett effektivt sätt bidra till ökat aktieägarvärde. I förlängningen kan egna aktier komma att överlåtas som likvid eller för finansiering av förvärv av fastighetsbolag eller -rörelser eller för fastighetsinvesteringar.
Förvärv av egna aktier får ske i enlighet med Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till Nyfosas årsstämma 2026. Nyfosas innehav av egna aktier efter förvärv får, enligt årsstämmans beslut, inte vid någon tidpunkt överstiga 10 % av samtliga aktier i Nyfosa. Förvärv av egna aktier på Nasdaq Stockholm ska ske till ett pris per aktie som ligger inom det vid var tid registrerade kursintervallet och med beaktande av de prisregler som följer av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Betalning för aktierna ska erläggas kontant.
DNB Carnegie Investment Bank AB har utsetts som rådgivare i samband med förvärv av egna aktier.
Vid tidpunkten för detta pressmeddelande uppgår det totala antalet aktier i Nyfosa till 208 106 276, varav samtliga är stamaktier av serie A.